- Ako urobiť z linkov v code živé linky (pre Firefox a Operu)
- Volanie zadarmo cez zlatestranky.sk
- Zoznam freehostingov so subdomenami
- Vytvorenie CS 1.6 servera zdarma
- Free SMS cez internet
- Spider-Man: Web of Shadows
- Európski poslanci chcú chrániť deti pred zneužitím na internete
- Facebook hostuje až desať miliárd fotografií
- V USA majú nový anti-pirátsky zákon
- Apple odhalí nové MacBooky 14. októbra
Navigácia
Informácie o Wifi sietiach
Čo je to wifi ? - WiFi je sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete Lan v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11. Na nových štandartoch nad 802.11 ako 802.16 sa momentálne pracuje. Tieto ponúkajú mnohé zlepšenia týkajúce sa hlavne zvýšenia dosahu a zväčšenia prenosovej rýchlostiČo je to wifi ? - WiFi je sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete Lan v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11. Na nových štandartoch nad 802.11 ako 802.16 sa momentálne pracuje. Tieto ponúkajú mnohé zlepšenia týkajúce sa hlavne zvýšenia dosahu a zväčšenia prenosovej rýchlosti
WiFi bolo navrhnuté pre bezdrôtové zariadenia a lokálne siete, ale dnes sa už viac používa na pripojenie k internetu. Umožňuje osobne so zariadením s bezdrôtovým adaptérom [PC, NoteBook, PDA] pripojenie k internetu v blízkosti prístupového bodu. Geografická oblasť pokrytá jedným alebo viacerými bodmi sa nazýva hotspot
- Z histórie WiFi - Za Wifi ďakujeme spoločnosti NCR Corporadion/AT&T [neskôr Lucent & Agere Systems] z Holandska [mesto Nieuwegein] ktorá ho v roku 1991 objavila. Prvé bezdrôtové produkty, pôdovne určené pre pokladničné systémy, prišli na trh pod názvom WaveLan s rýchlosťami 1Mbps/2Mbps. Vynálezca wifi / "Otec Wifi" je Vic Haye, ktorý v roku 2003 z Agere Systems odišiel do dôchodku.
Ako to funguje - Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP) a jedného alebo viacerých klientov. AP vysiela svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno) prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky), ktoré sú vysielané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi). To zaručuje, že klient prijímajúci signál z AP, môže komunikovať rýchlosťou aspoň 1 Mbps. Na základe nastavení (napr. podľa SSID) sa klient môže rozhodnúť, či sa k AP pripojí. Ak sú napr. v dosahu klienta dva prístupové body s rovnakým SSID, klient sa podľa sily signálu môže rozhodnúť, ku ktorému AP sa pripojí. Wi-Fi štandard ponecháva pripojovacie kritériá a roaming (prechod medzi hotspotmi) úplne na klienta. Toto je sila Wi-Fi, ale zároveň to znamená, že jeden bezdrôtový adaptér môže dosiahnuť podstatne lepší výkon ako druhý. Vo Windows XP existuje vlastnosť nazývaná nulová konfigurácia (zero configuration), ktorá umožňuje používateľovi vidieť všetky dostupné siete a pripojiť sa ku ktorejkoľvek z nich "za behu“. V budúcnosti budú bezdrôtové adaptéry viac riadené operačným systémom. Hoci sa Wi-Fi prenáša vzduchom, má rovnaké vlastnosti ako neprepínaný ethernet. Dokonca sa môžu objaviť aj kolízie podobne ako v neprepínaných ethernetových sieťach. 802.11 používa ako metódu prístupu na médium povinne DCF (CSMA/CA).
Výhody - WiFi produkty sú na našom trhu široko dostupné - WiFi siete podporujú roaming [vďaka roamingu sa môže mobilná klientská stanica [napr. notebook] presúvať od jedného prístupového bodu k druhému bez straty spojenia súčasne s pohybom používateľa v budove alebo oblasti] - WiFi umožňujú vybudovať LAN bez káblov, a tak znížiť náklady na budovanie alebo rozširovanie siete. [Veľmi výhodné pre vonkajšie priestory, galérie a mnoho ďalších miest...]
Nevýhody - Použitie WiFi pásma 2.4 GHz vo väčšine krajín nevyžaduje licenciu za predpokladu, že zostanete pod limitom 100 mW a akceptujete rušenie z iných zdrojov vrátane rušenia, ktoré zapríčiní znefunkčnenie vašich zariadení. - Pridelené pásma a operačné obmedzenia nie sú na celom svete rovnaké; väčšina európskych krajín povoľuje dodatočné 2 kanály pod kanálmi povolenými v USA, Japonsko má jeden kanál nad americkými a niektoré krajiny (napr. Španielsko) zakazujú použitie kanálov s nižšími číslami. Na http://www.ero.dk nájdete výročnú správu o dodatočných obmedzeniach v európskych krajinách. - WiFi štandardy 802.11b a 802.11g používajú nelicencované pásmo 2.4 GHz, ktoré je preplnené inými zariadeniami, napr. Bluetooth, mikrovlné rúry, bezdrôtové telefóny alebo zariadenia na bezdrôtový prenos video signálu. To môže spôsobiť zníženie výkonu. Iné zariadenia, ktoré využívajú mikrovlnné frekvencie (napr. niektoré typy mobilných telefónov), môžu spôsobiť zníženie výkonu. Mnohé Wi-Fi adaptéry majú zabudované algoritmy odolné voči mikrovlnému rušeniu.
Komerčné WiFi - Kde nájdem komerčné WiFi ? - Komerčné WiFi služby sú dostupné na miestach ako Internetové Kaviarne, Reštaurácie [napr maron v TN] a samozrejme aj letiská po celom svete.
Nekomerčné WiFi - Mnoho skupín, komunít, miest ale i jednotlivcov vybudovali bezplatné WiFi siete. [za čo im vďačíme :))]
Veľa obcí a miest sa spojilo s lokálnymi komunitnými skupinami, aby pomohli rozšíriť bezplatné Wi-Fi siete. Niektoré komunitné skupiny vybudovali svoje Wi-Fi siete len vďaka dobrovoľným príspevkom a individuálnemu úsiliu. Pre viac informácií pozri bezdrôtová komunitná sieť, kde sa nachádza aj zoznam bezplatných Wi-Fi sietí, ktoré sa dajú nájsť na celom svete.
OLSR je jeden z protokolov používaný na vybudovanie bezplatných sietí. Niektoré siete používajú statické smerovanie, iné sa úplne spoliehajú na OSPF. Väčšina sietí využíva open source softvér alebo dokonca zverejňujú svoje nastavenia pod open source licenciou.
Z Akých zdrojov som čerpal? Wikipedia: Článok o google, Moje skúsenosti z wifi
God.Hell |
14. červenece 08, 10:07
Související články
- Nejsou žádné podobné články